Pyktis, kai Lietuva uždraudė krovinių tranzitą į Rusijos eksklavą Kaliningradą

Lietuva uždraudė kai kurių prekių tranzitą per savo teritoriją iš Rusijos į savo eksklavą Kaliningradą.

Tai apima anglis, metalus, statybines medžiagas ir pažangias technologijas, kurios sudaro apie 50 % visų Kaliningrado importuojamų prekių.

Maskva pareiškė, kad šis žingsnis buvo „precedento neturintis“ ir „neteisėtas“, ir grasino reaguoti.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis teigė, kad jo šalis tiesiog įgyvendina ES, kurios narė yra, sankcijas.

Jis sakė, kad šeštadienį įvestų priemonių buvo imtasi „pasikonsultavus su Europos Komisija ir pagal jos gaires“.

Jokios ES „blokados“

ES užsienio politikos vadovas palaikė Lietuvos poziciją, sakydamas, kad šalis neveikia vienašališkai ir tik taiko ES sankcijas.

„Atsižvelgiant į ES sankcijas, santykiams su tam tikromis prekėmis taikomi importo ir eksporto apribojimai“, – pirmadienį sakė Josepas Borrellas.

„Lietuva nedaro nieko kito, kaip tik įgyvendina Komisijos pateiktas gaires… jei jos veža per ES teritoriją kai kurioms prekėms, tai draudžiama“.

Borrellas griežtai neigė, kad tarp Kaliningrado ir kitų Rusijos dalių būtų įvesta „blokada“, ir pridūrė, kad keleivių ir prekių tranzitas, kuriam nebuvo taikomos sankcijos, tęsiasi.

Kaliningradas – Rusijos eksklavas tarp Lenkijos ir Lietuvos. Ji yra izoliuota nuo likusios Rusijos dalies, kurioje gyvena apie 430 000 žmonių.

Traukiniai su prekėmis Kaliningradui keliauja per Baltarusiją ir Lietuvą. Tranzito per Lenkiją nėra. Rusija vis dar gali tiekti eksklavą jūra, nepažeisdama ES sankcijų.

„Beprecedentė“ ir „neteisėta“

Kaliningrado vietos gubernatorius Antonas Alikhanovas paragino žmones nepanikuoti pirkimo ir patikino gyventojus, kad tarp Kaliningrado ir Sankt Peterburgo prekes jau plaukia du laivai – iki metų pabaigos tikimasi pradėti eksploatuoti dar septynis laivus.

„Mūsų keltai perkraus visus krovinius“, – sakė gubernatorius.

Rusijos užsienio reikalų ministerija pareikalavo Lietuvos nedelsiant panaikinti draudimą, sakydama, kad jeigu nebus visiškai atkurtos transporto jungtys, „Rusija pasilieka teisę imtis veiksmų gindama savo nacionalinius interesus“.

Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas pavadino draudimą „neteisėtu“.

„Šis sprendimas, iš tikrųjų precedento neturintis, yra visko, o vėliau ir kai kurių pažeidimas. Suprantame, kad tai susiję su atitinkamu Europos Sąjungos sprendimu išplėsti sankcijas tranzitui (prekių). Tai taip pat laikome neteisėtu“, – pirmadienį žurnalistams sakė Peskovas.

Kas yra Kaliningradas?

Tarp ES ir NATO narių Lenkijos ir Lietuvos įsispraudęs Kaliningradas yra uostamiestis ir šimtus metų buvo svarbus Baltijos jūros prekybos uostas.

Nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos ji buvo Sovietų Sąjungos arba Rusijos dalis ir šiandien gyvena beveik pusė milijono žmonių.

Nors Kaliningradas yra Rusijos dalis, jis neturi nei sausumos, nei jūros sienų su Rusija, o visas Rusijos atsargas gauna geležinkeliu ir dujotiekiais per Lietuvą.

Šis eksklavas yra strategiškai svarbus Rusijos kariniam buvimui Baltijos jūroje. Čia yra Rusijos Baltijos jūros laivyno būstinė.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer