Karščiausios naujienos tiesiogiai iš įvykio vietos, naujienos iš Lietuvos ir pasaulio

Prabilo koronavirusu sergantis ir du kartus pabėgęs lazdijiškis: buvau iki parduotuvės

1 459

Lietuva vėl koronaviruso glėbyje. Dėl augančio sergamumo Vyriausybė ruošiasi trečiadienį grąžinti privalomas kaukes, kurias kiekvienas gyventojas turės dėvėti parduotuvėse, prekybos centruose, autobusuose ir kitose viešose uždarose erdvėse. Užsienyje esančius Lietuvos piliečius dėl apribojimų valstybėms slegia vis didesni sunkumai.

Kol valdžia stengiasi, kad sveikatos apsaugos įstaigos aptarnautų kuo daugiau žmonių, dalis jų taisykles dar labiau griežtina – kai kurios užveria duris pacientus norintiems lankyti žmonėms.

Koronavirusu užsikrėtęs ir du kartus iš Kauno klinikinės ligoninės sprukęs lazdijiškis dabar gydymo įstaigoje laikomas už grotų. Užkrečiama liga sergantis vyras pirmą kartą paspruko praeitą ketvirtadienį pakeleiviniais automobiliais ir autobusu. Po antrojo pasprukimo vakar jis prabilo, ko taip reikėjo bėgti iš ligoninės sergant pavojinga liga. Vyras sako, kad ėjo į parduotuvę:

„Dešros, batono, skutimosi peiliukai. Apžėlęs visas buvau. Neišėjo alaus, dar dešimtos nebuvo. Nepirkčiau vis tiek, pinigų nėra.“

Grotos buvo įsigytos specialiai sudėtingam pacientui, siekiant užtikrinti, kad lazdijiškis nebandytų bėgti dar kartą.

„Išimtų rankenų nepakako, jis buvo atkaklus pacientas. Dabar jau tikrai nebepabėgs, nes įgrotintos. Kadangi segmentinė tvora nėra dar ypatingai tvirta, dar iš vidaus ir varžtais sutvirtintas langas, jis visiškai neatsidarinėja. Ventiliacija yra, ligonis neuždus“, – sako Kauno klinikinė ligoninės atstovas Saulius Tvirbutas.

„Kokią bauda gausiu? Ne, nebijau“, – pasakoja lazdijiškis.

„Jis pats daug ką neigia arba nenori sakyti. Sudėtinga yra mums išsiaiškinti jo maršrutus“, – teigia Visuomenės sveikatos centro atstovė Rima Gabrielaitė.

Visiška laisve ilgai negalės džiaugtis ne tik Kauno klinikinės ligoninės bėglys, bet ir visi šalies gyventojai. Mat Vyriausybėje Aurelijų Verygą pavaduojantis teisingumo ministras Elvinas Jankevičius anonsuoja, kad privalomos veidą dengiančios kaukės į visų gyvenimus sugrįš jau šią savaitę.

„Siūlysime trečiadienį posėdyje pataisyti nutarimą ir įvesti keletą papildomų nedidelių reikalavimų. Viešose uždarose vietose dėvėti kaukes ir laikytis kitų saugumo reikalavimų, atstumų vienas nuo kito tam tikrų. Tai, ko gero, viešasis transportas, galbūt prekybos centrai, parduotuvės, kur didesnis žmonių kiekis“, – kalbėjo ministras Elvinas Jankevičius.

Kaukių gražinimo priežastis paprasta – augantis susirgimų skaičius. Pasirodo, Lietuva baigia pasiekti išsikeltą kartelę, 5-is susirgimus 100-ui tūkstančių gyventojų, arba 140 naujų atvejų per 14-a dienų. Tai vidutiniškai po 10 naujų atvejų per dieną.

„Siekdami apsaugoti mūsų žmones nuo pavojingo viruso, siekdami nesuardyti ekonomikos, siekdami, kad mūsų žmonės neprarastų darbo vietų. Tai nebus rekomendacija, mes siūlysime privalomumą, delsti nėra ko, laikas toks“, – sako E. Jankevičius.

„Šios dienos duomenimis, mes bent jau 8-ias dienas turėjome tą sergamumo rodiklį už 14-a dienų, kuris yra didesnis nei 3. Ir, šios dienos duomenimis, jis jau siekia 4,9“, – pasakoja epidemiologė Loreta Ašoklienė.

Kartu su kaukėmis griežtėja saviizoliacijos reikalavimai. Keičiasi viruso paveiktų valstybių sąrašai. Iš Ispanijos parvykstantiems gyventojams nuo šiandien įvedama privaloma dviejų savaičių saviizoliacija.

Tai daliai gyventojų sujaukė kelionių planus. Barselonoje tris metus gyvenanti Snežana pasakoja, kad su savo vaikinu turėjo į Lietuvą išskristi penktadienį, tėvynėje svečiuotis 5-ias dienas, tačiau dėl valdžios sprendimų planus teko atšaukti.

„Mano atveju man pavyko susiderinti, kad aš galėčiau grįžti į Lietuvą dirbti, iš ten karantinuojantis tas dvi savaites, bet klausimas yra po dviejų savaičių, ar aš galėčiau grįžti į Barseloną, nes jeigu Barselona bus uždaryta. Tai yra didelė, didelė nežinia“, – teigia Ispanijos lietuvė Snežana.

„Paveiktų šalių sąrašas išsiplėtė. Dabar tomis šalimis laikome tas, kur sergamumo rodiklis yra 16-a atvejų šimtui tūkstančių, ir į tokių šalių sąrašą jau papuola vienuolika šalių, tai nemažas skaičius, artėja prie to sąrašo, pagal sergamumo rodiklius ir Jungtinė Karalystė, ir Prancūzija, ir Slovėnija, ir Lenkija“, – kalbėjo L. Ašoklienė.

Į griežtą darbo rėžimą vėl pasineria ir dalis gydymo įstaigų. Nors Elvinas Jankevičius pirmadienį pareiškė, kad valdžia ieško būdų, kaip išjudinti ligonines, poliklinikas tam, kad jos aptarnautų daugiau žmonių. Panašu, kad situacija darosi vis labiau sudėtingesnė. Pavyzdžiui, Panevėžio ligoninė nerizikuoja, pradėjus augti sergančiųjų skaičiui, keičia veikimo principus.

„Atsirado židinukas Panevėžio mieste ir skaičius užsikrėtusiųjų auga. Mes patenkame į rizikingų savivaldybių sąrašą. Patekus į šitą sąrašą, griežtinamos sąlygos. Kaukių dėvėjimas visoje ligoninės teritorijoje yra privalomas, lankymas yra griežtai reguliuojamas, galima lankyti tik sunkius pacientus gavus leidimą“, – sako ligoninės direktorius Arvydas Skorupskas.

Panevėžio ligoninė aiškina, kad planinės paslaugos žmonėms toliau bus suteikiamos, tačiau didinti tempų ligoninė, esant viruso grėsmei, nežada.

Dalis panevėžiečių prie pokyčių jau priprato, kiti toliau piktinasi, kad patekti pas gydytojus specialistus labai sunku.

„Kai reikia, tikrai, sudėtinga patekti, tikrai. Ypač, kai atsitinka kokia ekstremali padėtis.“

„Patenka, kam reikia, seniau būdavo, bet kas. Nosis varva ir eina pas gydytoją. Dabar geriau padarė.“

„Negalima būriuotis! Negalima! Dviese eini – jau čia tragedija.“

Praėjusią parą patvirtinta 11 naujų koronaviruso atvejų, bendras skaičius išaugo iki 2019.

www.tv3.lt

Comments are closed.