Nemokamai daiktus dalins ir kituose Lietuvos miestuose – Vilniuje rikiuojasi eilės

Vilniuje įrengta nereikalingų daiktų dalijimosi stotelė sulaukė didžiulio žmonių susidomėjimo. Jos įkūrėjai sako, kad iš stotelės daugumą senų ar kažkam tiesiog nusibodusių, tačiau naudoti vis dar tinkamų daiktų žmonės išgraibsto akimirksniu. Netrūksta ir savo nebereikalingą turtą nepažįstamiems atiduoti norinčių žmonių. Paklausai augant, dabar tokias stoteles planuojama įrengti visame Vilniaus krašte.

Daiktų dalijimosi stotelė veikia jau nuo birželio pradžios. Kiekvieną ketvirtadienį pasiimti rezervuotų arba tiesiog paliktų daiktų čia atvyksta nemažai vilniečių. Štai kažkas rezervavo šį pianiną ir greičiausiai jo atvažiuos pasiimti jau šiandien. Tačiau čia galima rasti išties visko. Kad ir šią snieglentę. Arba, jeigu mėgstate siūti, galite atvykti ir čia rasti puikią siuvimo mašiną.

Pasak stotelėje sutiktų gyventojų, daugelį daiktų, tarp kurių galima rasti ir šią iš pirmo žvilgsnio visiškai naują sofą, žmonės rezervuoja vos kelios minutės po to, kai tik internetiniame kataloge paskelbiama, kad juos kažkas čia paliko. Džiaugiasi čia ir be rezervacijų atvykę vilniečiai, radę, ką galės pritaikyti savo buityje. Vieni į automobilį jau pakuoja kažkieno paliktą televizorių, kiti džiaugiasi radę madingų smulkmenų:

„Radau kuprinę – labai gražią, galiu pademonstruoti, gryna oda, italų gamybos.“

Inga sako prieš kelias savaites pati čia palikusi keletą savo asmeninių daiktų, kurie galbūt kažkam bus reikalingesni nei jai:

„Labai esu patenkinta šita idėja, labai man patinka, nes esu, jeigu taip galima pasakyti, esu prieš vartojimo kultūrą, kada nauji daiktai lieka be šeimininko, kuriuos dar galima naudoti.“

O štai kita stotelės lankytoja Vilma sako, čia atvykusi pasiimti iš anksto rezervuoto masažinio lanko. Ji taip pat įsitikinusi, kad šiais laikais per daug daiktų keliauja į sąvartynus vien dėl to, kad šeimininkams nusibodo:

„Tikrai visi turime tokių daiktų, kurie neprigyja tiesiog, galbūt yra visai neblogi ir geri, tačiau tau yra ne prie dūšios. Manau, kad puiki mintis dalintis tokiais daiktais.“

Pasak pirmą dalijimosi stotelę „DĖK‘UI“ įrengusio Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro vadovo, tokios projekto sėkmės jis tikrai nesitikėjo. Kiekvieną ketvirtadienį pasiimti čia paliktų daiktų atvyksta iki 100 žmonių. Nors vos atvėrę duris sumanytojai bijojo, kad galbūt niekas savo turto čia palikti nenorės, dabar stotelėje vos užtenka vietos sudėti viską, ką žmonės čia suveža.

„Iš tiesų nežinau, ko yra daugiau – atvežančių ar išvežančių. Bet kokiu atveju, jų yra tikrai daug. Poreikis yra didžiulis“, – pasakoja „VAATC“ direktorius Tomas Vaitkevičius.

Nepasitvirtino ir baimės, kad atsiras norinčių pasinaudoti svetimu gerumu, kai nemokamai gauti daiktai atsidurs pardavimų skelbimuose. Bent „DĖK‘ui“ stotelės savanoriai tokių atvejų nepastebėjo. Sako atvirkščiai – žmonių geranoriškumas juos ne kartą privertė išspausti ašarą:

„Buvo vėl gi mūsų moterys biure irgi ašarojo, tai yra senyvų žmonių priežiūros namai atvažiavo ir tiesiog pasiėmė visus minkštus žaislus, kurie yra duodami jų globotiniams ir jie jiems labai, labai reikalingi.“

Pats direktorius prisipažįsta susigraudinęs, kai žmonės nepažįstamiesiems paliko šeimai itin brangų kūdikio lopšelį. Projektui įgavus pagreitį, dabar planuose – daiktų dalijimosi stoteles įrengti prie visų Vilniaus regione esančių stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelių:

„Vilniaus mieste mes turime penkias, kituose rajonuose turime dar 13-ka aikštelių, mes planuojame, kad visose aikštelėse atsidarys tokie namukai, kur įkursime stoteles „DĖKUI“. Iki kitų metų liepos.“

„DĖK‘ui“ stotelės įkūrėjai tikina, kad vietoj sąvartyno naujuose namuose atsidūrę seni daiktai labai prisideda tausojant aplinką. Be to, tikimasi, kad projektas paskatins nebereikalingais daiktais dalintis ir kitų Lietuvos savivaldybių gyventojus.

www.tv3.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus

Comments

Kraunasi...