Neįmanoma misija: mokslo metai artėja, bet kam mokyti vaikų – nėra

Tirpstant paskutiniam vasaros mėnesiui Lietuvos mokykloms vis dar trūksta 300-ų mokytojų. Savivaldybės iki mokslo metų pradžios visais įmanomais būdais stengiasi užpildyti tuščias darbo vietas, tačiau sako, kad kiekvieną vasarą rasti reikalingų mokytojų darosi vis sunkiau. Tuo metu švietimo, mokslo ir sporto ministerija tikisi, kad jaunimą tapti mokytojais motyvuos pinigai, didesnės stipendijos ir tūkstančius eurų siekiančios išmokos.

Pirmasis naujų mokslo metų skambutis šalies mokyklose nuskambės jau po 3-ių savaičių. Pasibaigus vasaros atostogoms, vaikai vėl grįš į klases, kur jų lauks mokytojai. Tiesa, planuoti mokslo metus mokyklų vadovams darosi vis sunkiau. Šiemet ugdymo įstaigų direktoriams tenka kaip reikiant pasukti galvas – mat mokytojų paieškos, ypač didmiesčiuose, virsta kone neįmanoma misija.

„Vasaros pradžioje darytoje apklausoje, mokyklos atsakė, kad išviso Vilniuje trūksta apie 160 mokytojų ir dar keliasdešimt pagalbos specialistų, kurių kai kurios mokyklos jau seniai neturi. Pavyzdžiui, mokytojų padėjėjų, psichologų, specialiosios pagalbos specialistų“, – pasakoja Vilniaus m. vicemeras Vytautas Mitalas. Trūksta mokytojų (liepos mėn.):

Dalį reikalingų mokytojų miestai jau surado, tačiau naujausi duomenys rodo, kad laisvų vietų vasarai baigiantis vis dar labai daug. Užimtumo tarnybos duomenimis, liepos mėnesį Vilniuje vis dar buvo 66-ios laisvos darbo vietos, Klaipėdoje – 47-ios, Šiauliuose – 28-ios; Vilniaus rajone ir Kauno mieste po 20. Liepą visoms Lietuvos mokyklos trūko 303-ijų mokytojų, o darbo ieškojo 233-ys asmenys.

„Iš mokytojų pusės daugiausia trūksta pradinių klasių mokytojų. Taip pat nemažai dalykininkų Lietuvių kalbos, matematikos ir kitų specialistų“, – sako V. Mitalas.

Pedagogų mokyklos ieško įvairiai. Vienas populiariausių būdų – specialistų perkvalifikavimas. Kai universitetų, laboratorijų darbuotojai metus mokosi pedagogikos ir po studijų pradeda dirbti mokyklose. Didmiesčių savivaldybės ieško pedagogų ir mažesnėse gyvenvietėse, bando prisivilioti mokytojus. Tačiau, anot savivaldybių, šie metodai gelbėja ne visada. Esą Lietuvoje mokytojo specialybės prestižas yra nukritęs į visišką dugną, dėl to norinčiųjų dirbti mažėja.

„Be švietimo ministerijos įsijungimo, atlyginimų didinimo kartu ir laisvės dirbti mokyklose suteikimo tokius tikslus pasiekti bus sunku“, – pasakoja V. Mitalas.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija sako, kad trūksta ne tik abiturientų, norinčių studijuoti pedagogiką. Pasirodo, vos penktadalis baigusiųjų šias studijas dirba mokytojais.

„Deja, bet pabaigę pedagogikos studijas tiks kas penktas absolventas eina į mokyklas dirbti tą tikrąjį pedagogo darbą. Pedagogo profesija kol kas yra nelabai prestižinė“, – problemą įžvelgia viceministras Valdemaras Razumas.

Tiesa, valdžia tikisi, kad situacija greitai pasikeis. Esą mokytojų atlyginimai Lietuvoje kyla. O tiems jaunuoliams, kurie ateityje rinksis pedagogikos studijas, planuojama skirti papildomas stipendijas, 200-us eurų per mėnesį, o po studijų galbūt bus galima gauti dar 10-ies tūkstančių eurų išmoką įsikurti.

www.tv3.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus

Comments

Kraunasi...