Medikai skelbia pavojų: gimdyvei kraujo užteko, kitiems – trūksta

Nacionalinis kraujo centras skelbia pavojų. Sparčiai senka donorų kraujo atsargos. Šiąnakt šalies ligoninėje netekusiai daug kraujo gimdyvei gyvybė buvo išgelbėta perpilus dar likusį paskutinį retos grupės kraują. Kas laukia kitų patekusių į nelaimę, jei kraujo bankai ir toliau bus nepildomi, kraujo centrų gydytojai bijo net prognozuoti.

Paprastai vasaros metu kraujo centrai ištuštėja ir donorų kraujo nebelieka visiškai. O juk tai padaryti visai nesudėtinga. Jums tereikės 10 minučių, kad ir darbo pertraukėlės metu ir jūs galbūt kažkam išgelbėsite gyvybę.

Labiausiai šiuo metu šalyje trūksta pirmos arba nulinės kraujo grupės donorų.

„Šiandien naktį gavome užklausą dėl vienos gimdyvės, kuriai labai reikėjo pirmos neigiamos kraujo grupės kraujo. Tai atidavėme tai, ką turėjome atsargose. Dėl to šiuo metu ypatingai šios kraujo grupės trūksta. Ir iš tiesų pasekmės gali būti labai liūdnos”, – kalbėjo Nacionalinio kraujo centro gydytoja Ieva Linkevičiūtė.

Dienos metu kraujo centrų duris varsto retas. Anot medikų, tai sezoninė problema. Žmonės išvyksta atostogauti, tad juos prisišaukti tampa ypač sunku. Tačiau vasara ar ne – sunkiai sergančiųjų netrūksta. Todėl kraujas reikalingas nuolat.

Tie, kurie ateina duoti kraujo turi paaiškinimą, kodėl tai daro dabar. Pavyzdžiui, sutiktas vilnietis Saulius nusprendė duoti kraujo, nes pačiam ne taip seniai reikėjo pagalbos.

„Nukraujavęs buvau stipriai. Grupė reta, buvo sunku. Bet va atsirado geras žmogus. Tikėkimės, kad šiandien aš kažkam padėsiu”, – sako jis.

Kraujo dažnai pritrūksta onkologiniams ligoniams, o per gimdymą pacientėms gali prireikti net keleto dešimčių litrų donorų kraujo.

„Tai kraujas visų pirma yra naudojamas tokioms lėtinėms ligoms gydyti, kaip mažakraujystė, anemija taip pat sunkioms infekcinėms ligoms gydyti, apsinuodijimų atvejams, traumų atvejams, susižalojimo, nudegimų atvejais”, – vardijo I. Linkevičiūtė.

Tam, kad būtų patenkintas kraujo poreikis gydymo įtaigose per parą kraujo centruose turi apsilankyti nuo dviejų iki trijų šimtų žmonių, duodančių po puslitrį kraujo. Donorai, davę kraujo, pasakojo, kaip jiems sekėsi.

Jurgita pasakoja: „Ne, baisu nebuvo, bet neramu buvo, nes niekada neturėjau tokios procedūros. Kraujo daviau per pietų pertrauką.”

Abiturientė Vilė pasakoja, kad atėjo po istorijos egzamino: „nejaučiu didelio nuovargio, labai džiaugiuosi, kad galėjau.”

„Tiesiog padėti žmonėms ir man negaila nei kraujo, nei laiko tiesiog padedu žmonėms”, – sakė Brigita.

Duoti kraujo gali pilnametystės sulaukę žmonės iki šešiasdešimt penkerių metų.

www.tv3.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus

Comments

Kraunasi...