Briuselis teigia, kad Kinija blokuoja importą iš Europos Sąjungos šalių, kai juose yra komponentų iš Lietuvos.
Vilnius ir Pekinas ginčijasi dėl Taivano.
Europos Komisijos narys, atsakingas už prekybą, Valdis Dombrovskis penktadienį Vokietijos laikraščiui „Die Welt“ paskelbtame interviu sakė, kad Briuselis yra „susirūpinęs“ dėl naujausių įvykių.
„Dabar žinome ne vieną atvejį, kai Kinijos uostuose blokuojamas importas iš Lietuvos ir ES, ir jų kasdien daugėja“, – sakė jis.
„Matyt, Kinijos muitinė atsisako įforminti prekes iš kitų ES šalių, jei jose yra dalių iš Lietuvos.
„Tai svyruoja nuo mažų siuntų iki labai didelių siuntų. Taip pat yra labai įvairių sumų. Atsižvelgiant į didžiulę kasdienės prekybos tarp ES ir Kinijos apimtį, nenuostabu, kad šis skaičius auga labai greitai.”
ES neseniai paskelbė, kad susisiekia su Kinijos valdžios institucijomis, kad „greitai išaiškintų situaciją“ dėl prekių iš Lietuvos blokadų, ir teigė, kad prireikus svarsto galimybę pateikti skundą Pasaulio prekybos organizacijai.
Vilnius kaltina Pekiną užblokavus savo produkciją muitinėje, protestuodamas prieš liepos mėnesį Baltijos valstybėje atidarytą Taivano diplomatinę atstovybę, pavadintą „Taivanas“, o ne įprastą „Kinijos Taipėjus“.
Kinija nenoriai vartoja žodį Taivanas oficialiai, baimindamasi, kad tai padės salai, kurią ji laiko savo teritorijos dalimi, suteikti tarptautinį teisėtumą.
Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Lijianas Zhao paneigė, kad Pekinas nevykdo muitinės formalumų lietuviškiems gaminiams trečiadienį eiliniame spaudos konferencijoje.
„Teiginiai, kad Kinijos valdžios institucijos „netvarko Lietuvos siuntų“ ir „atmeta paraiškas importui iš Lietuvos“, yra neteisingi“, – žurnalistams sakė jis. „Jei įmonės susiduria su techninėmis problemomis eksportuodamos tam tikrus produktus į Kiniją, jos gali pranešti kompetentingoms Kinijos institucijoms įprastais kanalais.
JAV valstybės sekretorius – sakė skambučio skaitymas su Lietuvos ministre pirmininke Ingrida Šimonyte antradienį sakė, kad Kinija neva netvarko lietuviškų siuntų ar siuntų su lietuviškais komponentais „atrodo, yra ekonominės prievartos forma“.
Jis pasiūlė „JAV paramą Lietuvai šių veiksmų akivaizdoje ir dar kartą patvirtino JAV įsipareigojimą bendradarbiauti su panašiai mąstančiomis šalimis, siekiant atsispirti PCR (Kinijos Liaudies Respublikos) prievartiniam diplomatiniam ir ekonominiam elgesiui“.
Aukščiausias ES diplomatas, Josepas Borrellas, taip pat pabrėžė anksčiau šią savaitę kad 27 šalių blokas „susitars prieš bet kokį politinį spaudimą ir prievartos priemones, taikomas bet kuriai jo narei“.
Tačiau Zhao sakė, kad „už rimtus sunkumus Kinijos ir Lietuvos santykiuose yra atsakinga tik Lietuvos pusė“, ir patvirtino, kad „Kinija negraužia ir netyčia nesankcionuoja kitų, nevaldo ilgos jurisdikcijos ir neslopina užsienio verslo“.
„Lietuva turėtų susidurti su santykių su Kinija sunkumų esme, susimąstyti apie save, pripažinti ir rimtai ištaisyti klaidas, o ne prašyti JAV paramos. JAV turėtų būti objektyvi ir nešališka, liautis iškraipyti faktus ir fantazuoti. liepsnos“, – pridūrė jis.
Pekinas jau lapkričio 25 d., praėjus keturioms dienoms po to, kai jau nutraukė prekybinius ir diplomatinius ryšius su Baltijos šalimi, paskelbė nutraukiantis vizų į Lietuvą išdavimą.
Tuo tarpu Vilnius yra tarp šalių, paskelbusių diplomatinį 2022 metų žiemos olimpinių žaidynių, vyksiančių Kinijoje, boikotą dėl šalies žmogaus teisių pasiekimų.