Buvusio parlamentaro liūdesys dėl Lietuvos, praėjus 30 metų nuo Sovietų Sąjungos nepriklausomybės

Pasak buvusio parlamentaro, prisidėjusio prie jos išlaisvinimo iš Visuomenės sąjungos, Lietuvai vis dar trūksta iki „Europos valstybės“.

Rimvydas Valatka, kalbėdamas su Euronews, pažymėjo 30 metų nuo Lietuvos nepriklausomybės akto rašymo ant popieriaus lapo.

Valatka pasirašė teisės aktą 1990 m. kovo 11 d., bet sako, kad Baltijos valstybė vis dar nėra visiškai europietiška.

„Mes beveik tapome Europos valstybe! jis pasakė.

„Tačiau man liūdna, kad čia vis dar galime susidurti su antisemitų, homofobų, įvairių siužetų kūrėjų ir fanatikų būriais, taip pat tų, kurie vis dar niurzga, kad gyvenimas sovietmečiu buvo geresnis nei dabar.

Kokie jūsų ryškiausi prisiminimai apie 1990 m. kovo 11 d.?

„Ryškiausias yra toks: eidamas į artimiausią troleibusų stotelę prie mūsų Parlamento jaučiausi labai pakylėtas emociškai, todėl galvojau: „Ei, Rimvydai, reikia tai kažkaip atšvęsti namuose, išgerk taurę šampano. bent jau.’

„Tačiau kita kilusi mintis buvo tokia: „Ei, bet tavo šaldytuvas siaubingai tuščias – pamiršk savo šampaną“.

„Buvo gana vėlu, parduotuvės buvo uždarytos ir, jei būčiau radęs vieną vis dar atidarytą, būčiau išėjęs taip, kaip įėjau – be jokių maisto produktų ir gėrimų. Sovietų ekonominis embargas įsibėgėjo – nebuvo prekių lentynose, bet beprotiškas nepriklausomybės siekis atrodė svarbesnis“.

Kaip toks jaunas žurnalistas kaip jūs tapo politiku ir signataru?

„Tiesą pasakius, atsitiktinai. Tačiau, kita vertus, tai buvo logiška, nuosekli pasekmė. Likus pusantro mėnesio iki istorinių parlamento rinkimų šiais metais, aš nepuoselėjau jokių minčių tapti atkuriamos partijos nariu. Seimas (Lietuvos Seimas) Buvau laikraščio „Gimtasis kraštas“ redaktoriaus pavaduotojas, kuris plaukė populiarumo bangomis dėl gausiai publikuojamų straipsnių, atskleidžiančių Lietuvos komunistinės istorijos žiojėjančias žaizdas.

„Vieną dieną pas mane į redakciją atėjo Sąjūdžio – epochinio nacionalistinio judėjimo, gimusio su paskutiniu sovietų lyderio Michailo Gorbačiovo perestroika ir glasnostj – atstovai ir pasiūlė tapti Sąjūdžio kandidatu Palangos rinkimų apygardoje.

„Pirma mintis buvo „ne“. Tačiau greitai persigalvojau dėl nesutarimų su tuometiniu laikraščio vyriausiuoju redaktoriumi Algimantu Čekuoliu, kuris didžiąją laiko dalį praleisdavo Maskvoje. Sovietų Sąjungos liaudies deputatų kongresas, aukščiausias Sovietų Sąjungos valstybės valdžios organas 1989–1991 m.

– Taip pat sutikau kandidatuoti į atkuriamąjį Seimą iš didžiulės pagarbos savo seneliui, dideliam tarpukario laisvos Lietuvos patriotui.

Ar 1990 metų sausio 13-osios žudynės Vilniaus televizijos bokšte sutrukdė Michailą Gorbačiovą, paskutinį Sovietų Sąjungos lyderį, 1990 metų kovą susidoroti su nepriklausomybės judėjimu?

„Buvo ne tik žudynės, bet ir griežtos ekonominės sankcijos maištaujančiai Lietuvai, buvo ir kitos žudynės – Medininkų pasienio poste, kur buvo nužudyti šeši pasieniečiai, septintasis mirė nuo žaizdų ligoninėje ir tik vienas iš jų. , Tomas Šernas, stebuklingai išgyveno.

„Jis ir apylinkės būtų pavertę neįsivaizduojamo masto kraujo namu Seimą, pilną laisvės ištroškusių parlamentarų. Nužudytieji prie televizijos bokštų ir Medininkuose yra tikrieji mūsų nepriklausomybės didvyriai, o ne deputatai. , įskaitant mane, įgyvendinusią Lietuvos žmonių svajonę būti laisviems“.

Kokiomis proporcijomis buvo svarbūs skelbiant nepriklausomybę: lietuvių tautos ryžtas būti laisvai, politinė Sąjūdžio vadovybė ir palankus išorinių jėgų sugretinimas?

„Viskas, ką jūs paminėjote, taip pat naftos kainų kritimas iki 8 USD už barelį tam tikru mastu, o ne tik perkeltine prasme, taip pat turėjo įtakos JAV prezidento Ronaldo Reagano „Žvaigždžių karų“ programa, Kremliaus puvimas ir galbūt kai kurie kiti veiksniai. .

„Tačiau būtent mes turėjome kovoti už nepriklausomybę, rizikuodami savo individualia laisve, pragyvenimo šaltiniais ir pan.

Kas būtų nutikę Lietuvai, jei būtų pavykęs 1991-ųjų pučas Maskvoje, kai Gorbačiovą laikinai nušalino griežtosios linijos šalininkai?

„Tuomet mūsų nepriklausomybė būtų paskendusi tonose kraujo. Nebuvo kito kelio – arba išsikovojome nepriklausomybę, arba patyrėme Stalino laikų vergiją ir žiaurumus. Pastaruoju atveju interviu tikrai negalėjo būti.

Kaip iš šiandienos perspektyvos matote Lietuvos komunistų partijos atsiskyrimą nuo Sovietų Sąjungos komunistų partijos 1990 metais? Ar tai buvo vos gudrus žingsnis, kurį paskatino baimė suimti valdžią? O gal tai buvo sąmoningai suvokta būtinybė, būtina sąlyga nepriklausomai Lietuvai?

„Į istoriją negalima žiūrėti primityviai, tik per baltus ir juodus akinius. Vieniems tai galbūt buvo protingas politinis žingsnis siekiant išlikti valdžioje, o kitiems – būtinybė“.

Ar pasirašydamas Nepriklausomybės Aktą turėjote vizijų, kaip Lietuva atrodys kaip laisva valstybė?

„Atvirai pasakius, neįsivaizdavome, ką darysime kitą dieną po pasirašymo. Sovietų susidorojimo pavojus grėsė visiems signatarams. Tiesą pasakius, dauguma jų buvo Sąjūdžio žmonės ir niekada nebuvo Kai šiandien kas nors niurzga, kad nekovojo už tokią Lietuvą, kokią dabar matome, jaučiu, kaip nesuvaldomai juokiuosi – galime tiesiog neaiškiai svajoti apie Lietuvą su demokratija, žodžio laisve ir nauja ekonomine santvarka, apipinta kapitalizmu. .

„Aišku, mums buvo kaimyninės Lenkijos pavyzdys. Drąsiausi vizionieriai matė, kaip Lietuva tampa tarsi Suomija – kapitalistine valstybe, tačiau, kaip ir Lenkija, priklausoma nuo Rusijos. Kad kada nors važiuosime visiškai naujais vakarietiškais automobiliais ir skrisime iš Vilniaus į dešimtys krypčių, apie kurias niekas negalėjo svajoti net drąsiausiose svajonėse.

„Islandai pirmieji pripažino Lietuvą nepriklausoma valstybe. Iš tiesų, laukta buvo daug – kitos šalys visiškai neskubėjo jos pripažinti. Islandija tai padarė beveik per metus, 1991 m. vasario 11 d., atsiųsdama stiprią žinutė visiems“.

Kaip paaiškintumėte paradoksą, kad nemaža dalis vyresnio amžiaus žmonių šiltus jausmus jaučia sovietinei praeičiai?

„Senilumas apskritai yra pats blogiausias gyvenimo laikotarpis, kad ir kaip į jį žiūrėtum. Natūralu, kad garbingo amžiaus žmonės savo jaunystę, praleistą sovietinėje santvarkoje, prisimena teigiamai, nes laikotarpis sutapo su jų vyriškumo piko metais. , gausumas ir aktyvumas.

„Antra, toli gražu ne visi jie buvo už nepriklausomybę. Tiesą sakant, buvo daug prieštaravimų, kurie siekė tik blogo. [for independence]. Prisipažinkime, buvo gana daug žmonių, ypač sovietiniuose kolchozuose (kolūkiuose), kurie sėdėjo ant tvoros ir laukė, kas bus toliau. Daug skurdesnių ir mažiau išsilavinusių kaimo gyventojų sovietiniais metais galėjo pasiekti gana padorų gyvenimo lygį, todėl blogai apie kolchozus kalbėjusio muzikanto Vytauto Landsbergio vadovybė ne vieną kaimo žmogų suerzino – pripažinkime.

„Norint visiems priminti, Sąjūdžio gimimo ietimi ėjo inteligentai, miestiečiai, todėl natūralu, kad dalis kaimo žmonių geltai žiūrėjo į juos ir judėjimą apskritai, kaip jie suvokė, o judėjimą – kaip tam tikrą. grėsmė jų pragyvenimui.

Koks baisus pasaulio įvykis turi įvykti, kad mes prarastume savo nepriklausomybę?

„Yra daug galimų pasaulio pabaigos scenarijų. Pažiūrėkite, koronavirusas gali sukelti didžiulę sumaištį pasaulyje, nuvilkdamas ekonomiką, taip pat ir mūsų. Kataklizminis ugnikalnio išsiveržimas gali sukelti didžiulių ekologinių problemų, visuotinių elektros energijos tiekimo sutrikimų. Esame tikri, kad žlugus Putino galioms, jis galėtų imtis siaubingų dalykų, kad jas atkurtų? Yra daug dalykų, kurie gali pakenkti pasauliui, regionui ir mums. Tačiau kamuolys ritasi mūsų pusėje. aikštėje ir mes ją laikome tvirtai, todėl labai nuo mūsų priklauso, ar ateinančiais metais mes meistriškai driblinguosime ir perduosime kamuolį.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer